Психологія підлітків
Дорогий друг! Сьогодні у тебе радісний день - ти став вожатим. З цього дня на твоїй шиї висітимуть розумні і до сказу тупі, лукаві й наївні, товсті і худі дітки в кількості близько 40 штучок. Знання їх вікових психологічних особливостей допоможе тобі вибрати з безлічі засобів і прийомів ті єдині, які і опиняться чарівною паличкою, що відкриває шлях до серця хлопців. Отже, спершу коротко:
7-8 років
Рухливість, допитливість, конкретність мислення, велика вразливість, подражательность і разом з тим невміння довго концентрувати свою увагу на чому-небудь - ось, мабуть, і всі характерні риси. У цю пору високий природний авторитет дорослого. Всі його пропозиції приймаються і виконуються дуже охоче. Його судження й оцінки, виражені емоційної і доступній для дітей формі, легко стають судженнями і оцінками самих дітей.
9-10 років
Відрізняються великою життєрадісністю, внутрішньої врівноваженістю, постійним прагненням до активної практичної діяльності. Емоції займають важливе місце в психіці цього віку, їм підпорядковане поведінка хлопців. Діти цього віку вельми доброзичливі, легко вступають у спілкування. Для них все більшого значення починають набувати оцінки їх вчинків не тільки з боку старших, а й однолітків. Їх захоплює спільна колективна діяльність. Вони легко і охоче виконують доручення і аж ніяк не байдужі до тієї ролі, яка їм при цьому випадає. Вони хочуть відчувати себе в положенні людей, наділених певними обов'язками, відповідальністю і довірою. Невдача викликає у них різку втрату інтересу до справи, а успіх повідомляє емоційний підйом. Далекі цілі, неконкретні доручення та бесіди "взагалі" тут недоречні. З особистих якостей вони найбільше цінують фізичну силу, спритність, сміливість, винахідливість, вірність. У цьому віці хлопці схильні постійно мірятися силами, готові змагатися буквально у всьому. Їх захоплюють ігри, містять таємницю, пригоди, пошук, вони вельми розташовані до емоційно забарвлених звичаям життя, ритуалів і символів. Вони охоче приймають керівництво вожатого. До його пропозицій ставляться з довірою і з готовністю відгукуються на них. Доброзичливе ставлення та участь вожатого вносять пожвавлення в будь-яку діяльність хлопців, і викликає їх активність.
11-12 років
Різко зростає значення колективу, його громадської думки, відносин з однолітками, оцінки ними його вчинків і дій. Він прагне завоювати в їхніх очах авторитет, зайняти гідне місце в колективі. Помітно проявляється прагнення до самостійності і незалежності, виникає інтерес до власної особистості, формується самооцінка, розвиваються абстрактні форми мислення. Часто він не бачить прямого зв'язку між привабливими для нього якостями особистості і своїм повсякденним поведінкою.
У цьому віці хлопці схильні до творчих і спортивних ігор, де можна перевірити вольові якості: витривалість, наполегливість, витримку. Їх тягне до романтики. Вожатому легше впливати на підлітків, якщо він виступає в ролі старшого члена колективу і, таким чином, 'зсередини' впливати на громадську думку.
13-15 років
Складаються власні моральні установки і вимоги, які визначають характер взаємин зі старшими і однолітками. З'являється здатність протистояти впливу оточуючих, відкидати ті чи інші вимоги і затверджувати те, що вони самі вважають безсумнівним і правильним. Вони починають звертати ці вимоги і до самих себе. Вони здатні свідомо добиватися поставленої мети, готові до складної діяльності, що включає в себе і малоцікаву підготовчу роботу, наполегливо долаючи перешкоди. Чим насиченіший, енергійніше, напруженіше їхнє життя, тим більше вона їм подобається.
Більше не існує природний авторитет дорослого. Вони болісно ставляться до розбіжностей між словами і справами вожатого. Вони все наполегливіше починають вимагати від старших поваги своїх поглядів і думок і особливо цінують серйозну, щирий тон взаємин.
16-17 років - юнацький вік.
Вони переростають свою незграбність, незграбність. Мають привабливу, подорослішала зовнішність. Формуються звички. Стурбовані своїм сексуальним природою та особливостями розумового розвитку. Це супроводжується виникненням інтимних емоційних відносин між юнаками та дівчатами. Їхнє мислення досягає нових висот. Характер до цього віку вже, як правило, сформований, але нестійка самооцінка, комплекси.
Люблять дебати та суперечки. Їхня уява зазвичай знаходиться під контролем розуму і суджень. Вони належать компаніям або до виключної соціальній групі.
Їх дуже цікавлять власні особливості і свій зовнішній вигляд. Хочуть соціального затвердження. Зараз вони більш здатні контролювати свої емоції.
Спрямованість у майбутнє, побудова життєвих планів. Зростає бажання допомагати іншим. У спілкуванні з'являється потреба у внутрішній близькості, відвертості, і таємниці, секрети. Потреба в неформальному, довірчому спілкуванні з дорослим. Встановлюються емоційні контакти з дорослими на більш високому свідомому рівні.