top of page

7-8 років

Які спостереження про цей вік:
По-перше, створюється враження, що у цих хлопців хороший такий енерджайзер в попі !! Якщо виражатися приличней, то даний вік характеризується підвищеною фізичною активністю. Здається, що цей моторчик неможливо зупинити! Звідси висновки - стежити потрібно за малюками в обидва ока, інакше травми не змусять себе довго чекати! Причому вони можуть навіть не додати значення їй, піднятися, і поскакати далі, а потім з'ясовується, що у дитини сильне забиття, струс або ще що-небудь. Але! Не варто сильно навантажувати хлопців, їх підвищена працездатність носить відносний характер - вони починають втомлюватися через 25-30 хвилин якого-небудь заняття.
Також вони швидко загоряються якою-небудь справою, реагують на все незвичайне, яскраве, але також швидко можуть втратити до нього інтерес. Звідси другий висновок - зміна діяльності! Рухливі ігри змінюємо спокійними, прогулянки і різні гойдалки, каруселі -пісню, підготовку до заходу і репетиції - колективним валянням, масажем вожатому, і т.д. Тому відмітними особливостями цього віку є: активність, безпосередність, фантазія, подражательность, невміння довго концентруватися на чомусь одному, швидка стомлюваність, несамостійність, емоційність і сприйнятливість.
Якщо є можливість, то періодично опускайся (лише фізично) до рівня дитини, говори на його мові - буде хороший рівень довіри, а якщо щось трапиться - встань і "а покажи хто вище" - він все зрозуміє, на цьому контрасті дуже легко управляти дітьми і розважати їх, з одного боку ти їм ровня - поки з ними повзаєш і граєш, а як встав - так відразу зрозуміло, кого треба слухатися. основна специфіка віку - несамостійність, залежність від допомоги ззовні (особливо психологічної) і розуміння - коли бійка це гра, а коли вже хтось ображає.
Багато вожаті вважають, що молодші хлопці зовсім не здатні що-небудь робити самі, але це далеко не так. Вони цілком здатні до появи самостійності, добре розуміють, що таке відповідальність, і просто обожнюють, коли ви що-небудь довіряєте тільки їм! Даси дрібне завдання, і скажеш при цьому "Це Дуже важливо", і дитина щасливий до втрати пульсу. Найголовніше, весь час показуйте їм, що кожен вам доріг і кожного ви любите і цінуєте. Намагайтеся уникати фраз, типу "ти ще маленький", намагайтеся все таки хоч якось змістовно відповідати на нескінченні "а чому". Треба спробувати організувати роботу так, що не самому кожні 5 хвилин перераховувати дітей, а розбивши їх на палати призначить головного (ці діти люблять будь-які ігри, а тим більше гри в дорослих, головного можна міняти періодично) і нехай він зі свого боку стежить за присутністю своїх підопічних, розбити дітей в строю на чітко визначені пари і в певному положенні в строю (ну яка пара за який). У цьому випадку тобі буде легше відразу зрозуміти чи все тут і діти тут же відразу тобі все викладуть кого немає. та й куди він пішов.
Для дітей цього віку дуже високий авторитет дорослої людини. Дитина буде слухатися вас просто тому, що ви старше. У вашому загоні ви будете для дітей "мамою" або "татом". Тому в першу чергу обов'язки вожатого, що працює на молодшому загоні, полягають в організації побуту дитини. Багато дітей в цьому віці ще не вміють доглядати за собою. Вам доведеться стежити за тим, щоб у ваших підопічних було чисту білизну, сухі шкарпетки і взуття, доведеться причісувати вранці дівчаток і заплітати їм кіски. Дітям треба допомагати підтримувати чистоту в палаті, застеляти постіль, наводити порядок у тумбочках. Вам доведеться, постійно перебуває з вашими дітьми, стежити, як би, хто-небудь не поранився, не забився. Діти погано пам'ятають свої ношені речі, тому бажано звернути увагу при прийомі від батьків - позначені Чи їхні речі індивідуальної міткою.
Хлопці в цьому віці - маленькі мавпочки, їх здатність наслідування і копіювання можна оцінити на відмінно! Причому, повторюють вони без розбору і хороше, і погане; частіше намагаються копіювати старших, тобто вожатих, вихователів, так що не дивуйтеся, якщо ваші звички побачите у своїх малюків в загоні! І краще, якщо звички будуть хорошими, а не поганими.
Малюки володіють невеликим досвідом колективних взаємин, тому можливі конфлікти між дітьми пов'язані з цим. Разом з тим у дітей даного віку з'являється вміння зіставляти і порівнювати спостережуване, що завдає відбиток на відносини до вчинків ровесників. Саме це новоутворення - критичне ставлення до дій інших дітей, є основною причиною конфліктів серед хлопців даного віку. Вожатому необхідно розуміти дану особливість, не дозволяти втягувати себе в конфлікти. Найефективнішим заходом у таких випадках може стати метод «тайм-ауту». Замість залучення в суперечка про те хто правий, а хто винен, просто визнайте, що існують розходження в думках, але дозволяти ці відмінності повинні самі хлопці. Тільки велика емоційна збудженість заважає це зробити раціонально. Попросіть дітей побути в різних палатах на самоті, але особливо відзначте, що це не покарання, це всього лише тайм-аут, тобто перерва, і, як тільки вони відчують себе краще, вони самі можуть вийти з кімнат, і, якщо захочуть, самостійно обговорять дане питання, а може бути вже ніколи до нього не повернуться. Метод тайм-ауту найкраще пояснити в той момент, коли ніякого конфлікту ще немає, тоді діти поставляться до нього більш спокійно у випадку, коли ви до нього вдайтеся. Часто має місце також специфічність взаємини статей у молодшій віковій групі.
Ні в якому разі не кажіть дитині: «Іди в свою палату і подумай про те, що ти зробив». У такому стані дитина не може оцінити свої вчинки, нерозумно сподіватися, що вина, сором і каяття змусять його поводитися краще. Навпаки, фраза: «Перебуваючи в палаті, зроби, що-небудь щоб відчути себе краще. Почитай книгу, пограй в іграшки, поспи »- набагато більш корисна.
І, напевно, головне в роботі з таким віком - гра, гра, і ще раз гра. Потрібно зібрати сміття на території? - «А тепер влаштовуємо змагання мурах! Хто більше всіх принесе фантиків, папірців, той і стане сьогодні головним у нашому мурашнику! »Потрібно швидше заспокоїти їх в тиху годину? «Ми потрапили в країну, де всі розмовляють носами і вухами, давайте вчитися!» Не хочуть на зарядку? «Хлопці, сьогодні вдень все летимо в космос, треба пройти передполітну підготовку!» Ще дуже добре діє метод «А сперечаємося тобі слабо ... ..?»
Найголовніший плюс в цьому віці це, що цих дітей дуже легко завести - будь-якою грою, якщо є фантазія, то все що знаходиться під рукою моментально перетворюється на забаву. Головне не лінується, і розслаблятися з маленькими дітьми не варто, треба постійно бути з ними (пащі), їм не довіриш, як старшим хлопцям, якісь самостійні справи (запросто що трапиться: бійка, сварка). Ну звичайно мінус - це шумовий ефект, до цього треба звикнути. А ще їх дуже легко, на відміну від старших, вкласти спати, і взагалі спонукати на що-небудь необхідне. І взагалі, молодші діти завжди знайдуть, чим себе зайняти. Вони будуть грати в квача, гойдатися на гойдалці, і це абсолютно не вимагає вашої участі. Гру для маленької дитини можна зробити буквально з усього, навіть з побудови на полуденок. Але якщо ви вирішили пограти разом з малюками, пам'ятайте, що для цього віку найбільше підходять рухливі, бегательниє гри. Ну, а якщо в грі буде багато шуму, писку, вереску - не лякайтеся, - так і повинно бути. Прекрасно проходять ігри-кричалки, рольові казки. Якщо у вашому багажі є кілька подібних ігор, то заняття для ваших дітей ви знайдете завжди. Вожатий повинен знати безліч ігор для цього віку (як рухомих так і розвиваючих). Намагайтеся частіше хвалити дитину за кожен його успіх або добру справу (у маленьких дітей навіть маленька удача - велике досягнення). Діти люблять малювати, потрібно вимагати від керівництва табору більше паперу, фарб, олівців і проводити більше конкурсів на малювання та виставок (стін багато) художньої творчості.
З малюками рекомендується недирективний метод управління. Його можна представити у три етапи:
прийняття - означає те, що для вожатого важливо зрозуміти внутрішній стан дитини. Дізнатися: як він себе почуває? який у нього настрій? хоче він грати, і якщо так, то у що? і т.д.
підстроювання - значить лише те, що захід має проводитися, враховуючи настрій дитини зараз
ведення - пояснимо на прикладі. Припустимо, вам кров з носу потрібно підготувати загоновий вечір, а з дітей фонтаном б'є енергія. У такому випадку розумно для початку провести яку-небудь гру, що дає можливість надлишок цієї енергії скинути, наприклад Іподром. А потім плавно перейти до основного заходу. Тобто намагайтеся проводити щось не НАД дітьми, а РАЗОМ з ними.
Також для цього віку ефективний прийом - перемикання уваги.
Дуже добре, якщо в загоні є якийсь талісман, ним може бути будь вигадане істота, або яка-небудь іграшка, краще м'яка. З її допомогою вожатий може вирішити безліч проблем: починаючи від того, як вкласти дитину спати, і кінчаючи тим, як відвернути його від туги за батькам.
Діти обожнюють всілякі таємниці, і один із способів привернути їхню увагу, це сказати щось на кшталт: "Хлопці, я вам відкрию одну таємницю, але ніхто крім нас її знати не повинен".
Дітям приносять задоволення ігри, де чергуються тиша і шум. Ігри, де можна кричати і верещати, зазвичай проходять на ура. А ще малюки обожнюють робити орігамі, аплікації, розгадувати загадки, робити зачіски один одному. Для наймолодших непосид добре підходять різні змагання, естафети. Наприклад, хто більше пропригал на скакалці, потрапить м'ячиком в кільце.
Але найголовніше маленьких дітей треба любити - вони миттєво це відчувають! Тільки в цьому віці, діти щиро і безпосередньо люблять вожатого, і саме в очах малюків ви можете побачити чисто дитяче захоплення і не награне обожнювання. А ще - вони просто сонечка!

© 2015  Усе для вожатого

bottom of page